Video filmukas – Kaip veikia draudimas?

Kaip veikia draudimas?

Lietuvos Banko projektas skirtas šviesti žmones pinigų valdymo klausimais – „Pinigų Bitė“ sukūrė informacinį filmuką pristatantį draudimo paslaugą ir kaip ji veikia. Filmuke pateikiami 3 pavyzdžiai:

  • Žaisdamas futbolą Lukas susilaužė ranką.
  • Nesenia įsibrovėliai apvogė Rūtos namus.
  • Kaimyno Petro namuose prieš savaitę buvo kilęs gaisras.

Žinoma, lūžusios rankos neatstatys ir ji nesugis taip, kad ji būtų identiška buvusiai prieš lūžį, identiški daiktai, kurie buvo pavogti iš Rūtos namų ar sudegęs turtas Petro namuose nebus grąžinti, tačiau yra tokia paslauga, kuri padeda sumažinti patirtas išlaidas. Tai yra draudimo paslauga.

Draudimo ištakos siekia žilą senovę, nes nuo pačių seniausių laikų žmonės norėjo apsaugoti save ir savo turtą. Jie suprato, kad kartu tai padaryti yra daug patogiau ir pigiau. Senųjų miestų gyventojai mokėdavo tam tikrą mokestį fondui, kad derlingais metais būtų kaupiamos atsargos, kurių prireiktų bado ar miesto apsupties laikotarpiu.

Kaip veikia draudimas šiais laikais? Iš tiesų principas yra labai panašus – visi norintys apsidrausti nuo vienokių ar kitokių nelaimingų atsitikimų moka draudimo bendrovei įmokas. Kitaip tariant, tampa draudėjais. Iš sukaupto fondo vėliau bet kuriam nelaimingą atsitikimą patyrusiam įmokų mokėtojui draudikas kompensuoja patirtus finansinius nuostolius. Kadangi šiame fonde dalyvauja daug draudėjų, o nelaimingas atsitikimas yra tikėtinas – tik kai kuriems iš draudėjų įvyks nelaimė, nuo kurios jie draudėsi. Fondo dalyviai užsitikrindami galimybę gauti kompensaciją nelaimės atveju gali mokėti palyginti nedidelius įnašus, bet kartu sukaupti gana dideles piniginių lėšų atsargas. Taip kiekvienas už palyginti nedidelę draudimo įmoką įgyja garantiją, kad nelaimės atveju jam bus suteikta didesnė kompensacija – draudimo išmoka.

Šiais laikais drausti galima beveik viską – telefoną, lėktuvą ar net mylimą šunelį. Tai, nuo ko draudžiama yra vadinama rizika. Pavyzdžiui, galima drausti savo mobilųjį telefoną nuo vagystės ar dūžio. Namų savininkai gali drausti namus nuo vagysčių ar gaisro. Norint apsidrausti reikia kreiptis į draudimo paslaugą teikiančią bendrovę. Aptarus visas sąlygas yra pasirašoma draudimo sutartis – draudimo polisas.

Tačiau prieš pasirašant sutartį draudimo bendrovė turi įvertinti tai, ką jūs norite drausti. Pavyzdžiui, mobilaus telefono vertę, jei draudžiama nuo vagystės rizikos. Viską įvertinusi draudimo bendrovė nustato kainą, tai yra įmokos dydį, kurį teks mokėti norint apsisaugoti nuo pasirinktų rizikų.